V sobotu 26.8.2023 Malokarpatský banícky spolok v Pezinku zorganizoval 6. ročník  detskej baníckej akadémie JUDr. Dušana Vilima.

Po dlhých prípravách sme v areáli Antimónovej štôlne privítali do 200 detí a ich rodičov.  Pre deti sme pripravili 12 stanovísk, kde sa hravou formou oboznámili s baníctvom, geológiou, paleontológiou a doplnili si vedomosti o prírode.

Tento ročník sme okrem tradičných stanovísk, ako ryžovanie zlata, hľadanie nugetov, vyklopkanie polodrahokamov zo sadry, pripravili aj nové.

Pracovníci prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského, katedra geológie a paleontológie deťom ukázali rôzne fosílie, ktoré si mohli vyrobiť aj samé.

Dozvedeli sa o geologických vrtoch, vyskúšali si „poskladať lego“ zo vzoriek geologických vrtov, či odmerať hĺbku hydrogeologického vrtu.

Na inom stanovisku sa naučili ako vyzerajú stopy zvierat žijúcich v našich lesoch, alebo si vyfarbili postavičku permoníka, z ktorej sme im vyrobili odznak.

Naši priatelia zo Spolku krojovaných horníků při obci Stonava deťom a ich rodičom predviedli krátku ukážku zásahu banskej záchrannej služby.

I keď nám okolo 11:00 hrozil jeden búrkový mrak, z ktorého spadlo našťastie len pár kvapiek, a tak nám akciu nepokazil žiaden dážď.

Podujatie spravodajsky pokrývali dve televízie. Rozhlas a televízia Slovenska  a Televízia Pezinok.

Reportáže s oboch televízií :

Keďže toto podujatie je čoraz náročnejšie, sme veľmi radi, že v tom nie sme sami a pomáhajú nám aj iné organizácie, ktorým veľmi pekne ďakujeme.

  • OZ DHZ Pezinok – mesto, za ukážku zásahu, ktorý predviedli ich šikovný najmenší členovia.
  • Pracovníkom Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, katedra Geológie a Paleontológie.
  • Spolek krojovaných horníků při obci Stonava. 
  • OZ Ochrana zdravia a životného prostredia z Modry.
  • Starosta obce Pernek.
  • OZ Pernecké Oné.
  • a v neposlednom rade všetkým dobrovoľníkom.
 

Toto podujatie vieme zorganizovať iba vďaka podpore donorov. Preto veľké ďakujeme patrí aj : 

NAFTA, a.s.

Mesto Pezinok

Všetky fotografie z podujatia si  môžete pozrieť tu :