O nás

Spolok je otvorená organizácia, môžu sa jeho členmi stať všetci sympatizanti s baníctvom, vyznávači podzemných priestorov, zberatelia minerálov, milovníci histórie najmä montánnej, skrátka všetci, ktorí sa chcú realizovať v činnostiach súvisiacich s baníctvom.

Pezinok-erb

Po vzore baníckych spolkov v niektorých banských mestách, bol 17.augusta 2002, počas Pezinského permoníka, vytvorený Malokarpatský banícky spolok v Pezinku.

Malokarpatský banícky spolok začal písať svoju históriu v roku 2002. Vtedy, po prijatí bývalých pracovníkov Rudných baní primátorom mesta, 24.júna,pri príležitosti spomienky na prvú písomnú zmienku o dobývaní drahých kovov v pezinskom chotári, sa začali ozývať hlasy, volajúce po pravidelnejšom stretávaní. Po vzore baníckych spolkov v niektorých banských mestách, bol 17.augusta 2002, počas Pezinského permonika, vytvorený Malokarpatský banícky spolok v Pezinku. Do svojho programu prijal všetky body „ Zakladajúcej listiny Historického baníckeho krúžku pri závode RB Pezinok“ z roku 1986 a stal sa de facto jeho pokračovateľom.

Vo svojej činnosti je zameraný na

a/ udržiavanie a zachovávanie baníckych tradícii, na obnovovanie baníckych zvykov
b/ zhromažďovanie materiálnych hodnôt po banskej činnosti

Členovia spolku

Jeho členovia sú zväčšia bývali pracovníci v baníctve, ale keďže spolok je otvorená organizácia, môžu sa jeho členmi stať všetci sympatizanti s baníctvom, vyznávači podzemných priestorov, zberatelia minerálov, milovníci histórie najmä montannej, skrátka všetci, ktorí sa chcú realizovať v činnostiach súvisiacich s baníctvom.

V roku 2012 si spolok pripomenul 10. rokov od svojho vzniku. Za toto obdobie sa stal neodlučiteľnou súčasťou diania v meste Pezinok. Prvotné nesmelé kroky pretavil do množstva aktivít priamo v meste ale aj mimo neho, či na Slovensku alebo v zahraničí. Patri medzi zakladateľov Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska, ktoré dnes zastrešuje 27 obdobných organizácii. Členovia Malokarpatského baníckeho spolku svojou činnosťou potvrdzujú, že baníctvo je neoddeliteľnou súčasťou histórie Pezinka a jeho okolia.