You are currently viewing Brigáda na cyklotrase Pezinok – Pernek

Brigáda na cyklotrase Pezinok – Pernek

  • Post author:
  • Post category:Brigády

Dnes 1.10.2022 Malokarpatský banícky spolok v Pezinku a OZ Pernecké ONÉ mali brigádu v rámci spoločného projektu Náučný cykloturistický chodník Pezinok-Pernek.

Projekt náučného cyklochodníka realizujeme s dotačného mechanizmu Bratislavského samosprávneho krajaNa mieste sa čistila budúca trasa náučného chodníka od lístia a popadaného dreva, robili sa vodozádržné opatrenia a ďalšie úpravy.

Na miesto bol pozvaný aj zástupca krajského Pamiatkového úradu SR Trnava Mgr. Matúš Sládok, PhD. kde sa pod jeho odborným dohľadom vykonal rozsiahli archeologický prieskum lokality a to za účasti OZ Hradiská a OZ Archeo Morava.

Podarili sa nájsť rôzne artefakty, napr.: nádoba datovaná do 17. storočia, stredoveké gombíky, banícke kladivo z 19. storočia, banícke kružidlo z 18. storočia a najmä tzv. Pražský groš z roku 1350!!! Všetky artefakty sa riadne zdokumetovali a budú odovzdané Malokarpatskému múzeu.

Návštevníci náučného chodníka si budú môcť pozrieť tieto nálezy aj na náučnej tabuli, ktorá tu bude umiestnená a bude tu o nich aj niečo popísané.